Tuğba Dalkılıç

TRT Haber spikeri, sunucu, eğitimci ve yazar olan Tuğba Dalkılıç, 1982’de Ankara’da dünyaya geldi. Yüksek öğrenimini; uluslararası ilişkiler, sosyoloji, ekonomi ve dış ticaret bölümlerini okuyarak tamamladı.

Meslek hayatına, 2004’te, Flash Tv’de muhabirlik yaparak başladı. Muhabirlik kariyerine Kanaltürk ve Kanal A televizyonlarıyla devam etti. 4 yıl süren muhabirlik kariyerinden sonra, 2008’de Kanal A’da haber sunuculuğu yapmaya başladı.

Kanal A’da, hafta içi her gün yayınlanan “Haber Merkezi”, “İşte Haber”, “Akşam Ajansı”, “Güne bakan”, “Son 24 Saat” gibi birçok haber programının sunumunu ve yapımını üstlendi. Uzun süre “Kanal A Ana Haber Bülteni”ni sundu.

Haber programlarının yanı sıra, tarihi gerçeklerle bugün arasında köprü kurmayı hedefleyen siyasi tarih programı “Tarih ve İrfan”ı Kanal A’da, hazırlayıp sundu.

2016’da TRT Haber’de, haber sunucusu olarak çalışmaya başladı ve TRT Haber’de yayınlanan siyasi programların sunumunu da gerçekleştirdi.

Dönemin başbakanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım’ın özel protokol sunuculuğunu üstlenirken, birçok bakanlığın da özel sunucusu olarak görev yaptı.

Televizyonculuk kariyerinin yanında, çeşitli kurum ve kuruluşların düzenlediği organizasyonlarda sunuculuk ve moderatörlük yaptı.

Kanalahaber.com ve turktime.com gibi haber portallarında köşe yazıları yayınlandı ve günün gelişen siyasi olaylarını değerlendirdi.

Aldığı kişisel gelişim eğitimlerinin sağladığı birikim ve televizyonculuk kariyeri boyunca edindiği deneyimi birleştirerek, pek çok devlet kurumu personeline ve özel sektör kuruluşlarına eğitimler verdi.  Halen devam eden eğitimleri arasında; Diksiyon ve hitabet, Etkili konuşma ve beden dili, etkili sunum teknikleri, kurumsal motivasyon, habercilik, etik davranış ilkeleri, kariyer planlaması, zaman yönetimi gibi alanlar bulunmaktadır. Tematik eğitimlerinin yanı sıra, yaşam koçluğu danışmanlığı ve koçluk eğitimi de vermektedir.

Tuğba Dalkılıç’ın “Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir” adlı kitabı 2019'da raflardaki yerini almıştır. Kitap, isteyen herkesin farkındalık ve gerekli çalışma ile güzel ve etkili konuşabileceğini savunmaktadır. İyi bir hatip olmak için gerekli tüm bilgiler, örnekler ve çalışma metinleri tüm detaylarıyla kitapta yer almaktadır.

Trt Haber’de haber spikerliği görevini sürdüren Tuğba Dalkılıç evli ve bir çocuk annesidir.

Alışveriş Sepetim