Sevinç Satıroğlu

Anadolu Üniversitesi – İktisadi İdari Bilimler Fakültesi – İktisat ve Anadolu Üniversitesi – Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun oldu.

Uzman muhabir olabilmek için, İstanbul Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler – Avrupa Birliği Siyasal Sistemler Hukuku konularında araştırmalar yaptı. İyi derece İngilizce biliyor. Diyalog Anlatım İletişim, Spikerlik-Sunuculuk Eğitimi’ni tamamladı. Opera sanatçısı Çağnur Gürsan’dan ses eğitimi aldı. Eğitimlerinin bitirme çalışması olarak Dışişleri Eski Bakanı İsmail Cem ile yarım saatlik bir bant çekim gerçekleştirdi.

2009 yılında, ekranda ses kullanımı konusunda büyük destek gördüğü piyanoda, İngiliz Kraliyet Müzik Akademisi ABRSM sınavlarına girerek, başarı sertifikası aldı.

MEDYA-TV KARİYERİ:

Lise yıllarında Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne gönderdiği yazılarının yayımlanmasıyla basın ile tanıştı.

Medyaya ilk adımını 2003 yılında Cnbc-e’de stajyer muhabir olarak attı.

2005 yılında 32. Gün programı yapım kadrosunda yeraldı, ardından Cnn Türk haber merkezinde “Farkında Mısınız?” programını hazırladı. Kalan zamanlarda muhabirliği sürdürdü. Cnn Türk ve Doğa Derneği ile “Hedef Sıfır Yok Oluş” özel yayınlarının yapımında görev aldı.

Birçok kuruluşun tanıtımlarını seslendirdi.

Araştırma yazıları Radikal Gazetesi’nde yayımlandı. “Genlerimiz Patentleniyor” isimli araştırma makalesi, genetik patent tartışmalarında örnek olarak gösterildi.

2006-2012 yıllarında  Kanal 24’te muhabirlik ve haber spikerliği yaptı.

Başbakanlık muhabirliğinden, özel haberlere, polis- adliye haberlerinden çevre haberlerine kadar siyasi, toplumsal ve ekonomik pek çok alanda haber yaptı. Canlı yayınlarla World Economic Forum gibi uluslarası konferans, zirvelerden ve gündemin sıcak haberlerini olay yerinden aktardı.

2008 yılında Türkiye’yi gezerek, canlı olarak yayınlanan “Seyir Defteri” isimli haber-gezi programını hazırlayıp, sundu.  Yaptığı çevre haberleri ile 2008-2009 ve 2010 yıllarında üst üste uluslararası Uluslararası Çevre Basın Ödülleri ’ne layık görüldü.

2007-2012 yılları arasında dünya haberleri, saat başı haberleri ve sabah kuşaklarında haber sunuculuğu yaptı.

Ekim 2012’de Habertürk TV’ye transfer oldu. Habertürk televizyonunda canlı yayınlar ve özel haberler yaptı. Akşam ve gece haberlerinin ardından Tv Anchor olarak Gün Doğarken ve Gün Başlıyor isimli sabah kuşaklarını sundu.

https://sevincsatiroglu.com/

Alışveriş Sepetim