1973 yılında Tokat’ta doğdu. İlköğrenimini Tokat’ta tamamlayan Ataman 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü kazandı. Lisan eğitiminin ardından Bir Reklam Ajansında metin yazarlığı yaptı. 1996 yılında İstanbul'da MEB bünyesinde Kınalı Ada'da bir devlet okulunda üç yıl öğretmen olarak çalıştı. Devlet memurluğundan istifa ederek Ankara’da Bilkent Üniversitesine bağlı BLIS okullarında çalışmaya başladı. Bu süreçte Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde Yaratıcı Drama alanında yüksek lisans yaptı. Bilkent’teki görevinden ayrıldıktan sonra Özel İzmir Sev Okullarında çalışmaya başladı. İzmir’de Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesinin kuruluşunu yapmış ve dört yıl başkanlığını yürütmüştür. Bu süreçte yaratıcı drama alanında atölyeler düzenlemiştir.  İzmir’de dokuz yıl süren öğretmenlik ve yöneticilik yaşantısının ardından İstanbul Tarabya İngiliz Okulları'nda kurucu müdür olarak çalıştı. Bir yılın sonunda Fide Okulları'nın Kurucu müdürü olarak çalışmaya başladı. Halen Fide Okulları Koordinatörü olarak çalışmaya devam etmektedir. 

Müjdat Ataman Julian Boal’den Forum Tiyatro konusunda eğitim almıştır. Bu alanda çalışmalar yürütmüştür. Öğretmenlik günlerinde Türkçe derslerinde yapmış olduğu yenilikçi uygulamaları derleyerek paylaşmıştır. Dil eğitimi alanında yapmış olduğu çalışmaların yer aldığı kitap Pegem Akademi tarafından ‘Yaratıcı Türkçe Dersleri’ adıyla çıkmıştır.  Yaratıcı Drama çalışmaları ile öğrencilerin yazma becerilerinin nasıl geliştirilebileceğinin anlatıldığı ‘Yaratıcı Yazma için Yaratıcı Drama’ kitabı Pegem Akademi tarafından yayınlanmıştır. Bu süreçte bağımsız bir eğitim platformu olan Eğitimpedia'da haftalık düzenli yazılar yazmaya başlamıştır. Bu platformdaki yazıların bir araya geldiği seçki, Pegem Akademi tarafından ‘Eğitim Gerçeğimiz’  adıyla kitaplaştırılmıştır.  

Müjdat Ataman kendi öğretmenlik deneyimlerinden yola çıkarak hazırladığı “112 Öğretmenliğime Notlar” kitabı Elma Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yine aynı yayınevinden öğretmenlerin teknik becerilerini destekleyecek “Açılın Ben Öğretmenim” kitabı yayınlanmıştır. Bu süreçte eğitimin aile penceresinden görmek ve okul paydaşlarının ilişkisinin öğrenciler üstündeki etkisini sergilemek için yazdıkları, Elma Yayınevi'nden “Açılın Ben Çocuğum” ismiyle yayımlanmıştır.

Müjdat Ataman eğitim, drama, yaratıcılık, öğrenci becerisini geliştirme, öğrenme tasarımı, öğretmenlik yolculuğu konusunda söyleşiler yapmakta ve seminerler vermektedir

Seçilen Ürünler

112 Öğretmenliğime Notlar
112 Öğretmenliğime Notlar
Öğretmenlik; her günü bir diğerinden farklı, tekrarı olmayan muhteşem bir meslek ve uzun bir öykü. Öğretmenliğe yeni başlayanlar için yaşanmışlıklardan, örnek olaylardan yola çıkarak “akılda bulunsun” diyerek yazıyorum.

Yazar: Müjdat Ataman.[2DETAYLARI GÖSTER

32.00 TL 24.00 TL

Açılın Ben Öğretmenim
Açılın Ben Öğretmenim
Öğrencilerin ayaklarının geri geri gittiği okullarda iyi dersler işlemenin yolunun strateji, teknik, yöntem, ipuçları bilmekten geçtiğini yıllar içinde deneyimleyerek öğrendim...

Yazar: Müjdat Ataman.[2DETAYLARI GÖSTER

32.00 TL 24.00 TL

Bu site e-ticaretofisi® Yeni Nesil E-Ticaret yazılımı ile hazırlanmıştır.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır