Hata Bulana Ödül Veriyoruz

Yayınevimiz yayımladığımız kitaplarda yapılması muhtemel hataları en aza indirmek için özel çaba sarf etmektedir. Hedefimiz hatasız eser yayımlayabilmektir.

Kitap hatalarını temelde ikiye ayırıyoruz; birincisi “maddi hata” diye adlandırdığımız açıkça görünen hataları (yanlış yazılmış kelimeler, satır sonunda kelimelerin yanlış tirelenmesi vb.)  ikincisi ise özellikle cümle ya da cümle gruplarındaki “anlam hataları”nı (anlam düşüklüğü, bariz tezatlar, mantık hataları vb.) içermektedir. İkinci tip hatalar tartışmaya açık, öznel olabilir veya bazen de bunların yazarın üslubunun bir parçası olarak değerlendirilmesi gerekebilir. Belirtilen hata, söz konusu kitabın son baskısında ekibimiz tarafından düzeltilmiş ya da daha önce başka bir okur tarafından bulunmuşsa, söz konusu tespit Ödüllü Hata Bulma Yarışması kapsamında değerlendirmeye alınmaz ve okuyucumuza kitap ödülü verilmez.

 

Bu açıklamalar doğrultusunda Elma Yayınevi’nin yayımlamış olduğu kitaplarda hata bulanlar aşağıdaki şartlara göre ödüllendirilecektir:

1.  Yarışma, ilk baskısı 2015 yılı ve sonrasında yayınlanan kitaplarımız için geçerlidir (E-kitap uyarlamalarımız için yapılan tespitler yarışmamız kapsamında değerlendirmeye alınmayacaktır) :

2.  Katılım için yaş sınırı yoktur.

3.  Bulunan hata e-posta veya posta yoluyla Elma Yayınevi’ne ulaştırılır.

4.  Kitaplarda bulunan ve okuyucumuz tarafından belirlenip gönderilen her maddi hata yayınevi tarafından incelenir ve sonuç hata bildiriminde bulunan okuyucumuzun e-posta adresine gönderilir.

5.  Hata tespiti değerlendirmesi yapılırken Türk Dil Kurumu’nun yanı sıra üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğretim üyesi olan dil uzmanlarının görüşleri ve konuyla ilgili diğer kaynaklardan da yararlanılmaktadır. Uzmanlarca farklı kurallar doğru kabul edildiğinden, kitaplarımızda da farklı kullanımlar söz konusu olabilir. Yayınevimizin tercihleri itiraza açık değildir.

6.  Okuyucu tarafından tespit edildiği iddia edilen anlam hataları ise yazar ile görüşülerek incelenir ve iddiaya konu olan bölümde hata olup olmadığının son kararını yayınevi verir.

7.  Hata bildirimi gönderen okurumuz hata inceleme ekibi tarafından doğrulanan her hata için İzgören Yayınları’ndan bir adet kitap kazanır. Bir kitaptaki aynı sözcüğün birden fazla yanlış yazımı tek hata sayılır. Ödül kazanan okurumuz kitaplarımızdan istediğini seçer. Ödülünü bizzat yayınevimize gelerek alabilir veya belirteceği bir adrese kargo bedeli kendine ait olmak üzere gönderilmesini isteyebilir.

8.  Ödüllü yarışmamızda iyi niyetli davranış esastır. Yayınevimizin mümkün olan her şartta okurlarımız lehine olacak kararlar vereceğinden emin olunmasını ve gereksiz tartışma ortamlarından kaçınmak için nihai kararların kabul edilmesi gerektiğini hatırlatırız.

9.  Her türlü sorunuz için bilgi@elmayayinevi.com adresine mail atabilirsiniz.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır