Ersin Antep

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde doğdu. Müzik eğitimine Ankara'da, henüz lise çağlarındayken başladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Genel Müzikoloji ve Müzik Tarihi Bölümünde Filiz Ali, İlhan Usmanbaş, Selçuk Mülayim, Cenan Akın ve Meliha Doğuduyal gibi profesörlerden dersler aldı.

Mezun olduktan sonra Cumhuriyet, Radikal, Hürriyet Gösteri gibi yayınlarda makaleleri yayınlandı; pek çok dergide yayın kurulu üyeliği ve editörlük görevini üstlendi. 2002'ye kadar Müzikoloji Derneği'nde genel sekreterlik yapan Antep; 2002-2004 yılları arasında Uludağ Üniversitesi'nde müzik tarihi ve Musika-i Hümâyun üzerine çalışmalar yürüttü. İki yıl süreyle Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nda basın müşaviri olarak çalıştı; İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası ve Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası gibi diğer büyük orkestralarla konserler verdi. Bilkent Üniversitesi'ne bağlı Ahmet Adnan Saygun Merkezi'nde akademik çalışmalar yürüttüğü sırada Gültekin Oransay, Mahmut Ragıp Gazimihal ve Cevad Memduh Altar gibi isimlerle de tanışma fırsatı yakaladı.

Halen NTV Radyo'da çok sesli koroları tanıtan, müzik bilimine dair güncel ve tarihi olayları inceleyen "Çok Sesli" isimli programı Açık Radyo'da ise Ali Pınar ile birlikte "Alla Turca"yı, TRT Radyo 3'te yayınlanan "Müzikli Günce" ve "Ersin Antep'le Radyo 3 Atölyesi" programlarını hazırlayıp sunan Ersin Antep[3]; Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği (BESOM) üyesidir. 2020 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ödülü'ne layık görülmüştür.

www.ersinantep.com

Alışveriş Sepetim