Eğitimci, yazar Bora Serhat Çelik psikolojik danışman ve rehberlik uzmanıdır. 2007’de İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2021’de de Biruni Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Ana Bilim Dalında mastırını tamamladı. Aile Danışmanlığı uzmanlık eğitimini de 2015 yılında Aydın Üniversitesi’nde tamamladı. Bunların öncesinde Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nden Sosyoloji lisansından 2001’de mezun oldu. İlk-orta-lise öğrenimimi ise İstanbul’da gördü.

2003 yılından bu yana özel öğretim kurumlarının (kurs- özel okul) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümlerinin hizmetlerinin planlanmasında ve yürütülmesinde bölüm başkanı olarak yapıyor. 2003-2010 yılları arasında lise giriş sınavları hazırlık kurslarının (OKS-SBS-LGS) sınav rehberlik hizmetlerinden sorumluydu. Çeşitli illerde ve okullarda verdiği seminerler ile binlerce öğrenci, veli ve yüzlerce meslektaşımla yolları kesişti.

Seminerlerin öğretmeye, paylaşmaya yeterli olmadığını düşündüğü ve gelişmek isteyen öğrencilere, velilere kitaplarla daha fazla ulaşabileceğimi düşündü. Yazmaya karar verdi. “Beni Heyecanlandırıyorsun SBS” ve “Senin Başarı Serüvenin” kitapları bu yıllarda yayınlandı. Motivasyonel sınav rehberlik çalışmalarını ve akademik başarı odaklı grup uygulamalarını; dershanecilik yıllarında, “VIP” ismiyle anılan LGS/OKS derece öğrencileriyle çalıştı. Türkiye birincilikleri dâhil kıymetli dereceler elde eden öğrencilerin rehber öğretmeni oldu.  Yine bu yıllarda eğitim sektörüne özel insan kaynakları hizmetleri sunan Orijin Danışmanlık eğitmeni ve işe alım uzmanı oldu.

2010 yılından bu yana PDR Ana Bölüm Başkanlığı yapıyor. Zincir okulun, bütün PDR hizmetlerinin planlanması ve yürütülmesi dışında zenginleştirilmiş rehberlik hizmetlerini ekip arkadaşlarıyla üretiyor. Özetle bu çalışmalar: Sınıf rehberlik hizmetleri için tasarladığı Kariyer ve Gelişim Saatinin içerik üretimi, yayınlanması; Lise Kariyer Kulüpleri projesi; Kariyer Kulüpleri LMS (Learning Management System) e-öğrenme süreçlerinin tasarlanması, Okul Öğrenci Meclisi ile sosyal sorumluluk projelerinin yürütülmesi, Kariyer Profilini Belirleme Testinin okullarda uygulanması, Kariyer Profil Testinin oluşturulması ve çeşitli birey tanıma ölçeklerinin dijital ortama aktarılması, Kariyer Eğitim Zirvesi organizasyon planlaması ve yönetimi, ROTA Aile ve Eğitim Dergisi, Rota Öğrenci Bültenleri editörlüğü ve yazarlığı yaptığı çalışmalardandır.

Eğitim ve kişisel gelişim alanında yayınlanmış kitaplarım: Öğrenci ve Veliler İçin LGS Rehberi (Elma Yay.) Son Yara Bandı, Senin Başarı Serüvenin, TEOG Mu? O İş Kolay (Elma Yay.), Beni Heyecanlandırıyorsun SBS (Elma Yay.)

www.geleceginiyasa.com da Kariyer Planlama Aracı (KPA) isimli kariyer testi ile üniversite adayı gençlerin doğru kariyer planlaması yapması için rehberlik yapmakta.

21. yüzyıl yetkinlikleri, gençler için kariyer planlama ve motivasyonel eğitim konularında uzmandır.  Yetkin Gençler (YetGen 2/2021)  ve YetGen Öğretmen programları mezunu. YetGen Öğretmen Programının tasarım ekibinin de bir parçası oldu. Diğer sektörlerdeki insan kaynakları departmanları için takım çalışması ve iletişim alanlarında, motivasyonel eğitimler de vermektedir.

Kişisel, tescilli markası OLUMLU YAŞA ile de bireylerin varoluşlarını kuvvetlendiren, benlik algısını güçlendiren hizmetler üreterek rehberlik yapmak da hedeflerinden biridir. Eski bir TUP Gönüllüsü ve Sürdürülebilir Eğitim Gelişim ve Mükemmellik Derneği (SEGM) Denetim Kurulu Üyesidir.


 

Alışveriş Sepetim