Kelimenü

Yazar
Hakan Yaman

496 sayfa

12.00 TL 9.00 TL


Adet:
 

Kelimenü

YAZAR
Hakan Yaman

SAYFA SAYISI
496 sayfa

KİTAP BARKOD
9789756093344

Evet, bu kitap özünde ve unvanda bir sözlük (kelimenü); ama çoğunlukla dalgacı, hatta bazen pervasız.

İşte, birkaç örnek:

SAĞLIK
Depreşyon: Bir kişinin geçmişte yaşayıp atlatmayı başardığı depresyonunun nüksetmesi, depreşmesi.

BİLİM İRFAN
Anadan dogma: Doğuştan sahip olduğumuz değişmesi imkânsız fikir, inanç ve felsefeler bütünü. Genlerimize kazınmış güçlü inançlar. Zihinsel iskeletimizin omurgasını oluşturan genetik mirasımız. (Dogma: Doğruluğu sınanmadan benimsenen öğreti, anlayış veya felsefe.)

AŞK-İLİŞKİLER-CİNSELLİK
Bacıgard: Nişanlısı veya sözlüsüyle yalnız dışarıya çıkmasına ancak yanlarında birisi olursa izin verilen genç kıza eşlik eden, aşırı korumacı kız kardeş.

BEBEK-ÇOCUK-PET
Tüh! bebek: İki yakaları bir araya zor gelen ve çoğu zaman anne ve babalardan destek almak zorunda kalan, yeni evli çalışan çiftin istemeden yaptığı bebek. Doğum kontrol sürçmesi.

DİYET YAPMA-NEFSİNE HÂKİM OL(AMA)MA
Yengeli beslenme: Bir bayan diyetisyenin her lokmanızı saydığı, karbonhidratını, proteinini, tuzunu, şekerini, meyvesini en ince ayrıntısına kadar hesap edip elinize verdiği reçeteye göre beslenmeniz.

GECE HAYATI-MEKÂNLAR-EĞLENCE
Açresif: Aç olduğu için normalden daha agresif ve kaba davranan kimse.

TELEVİZYON-RADYO-MÜZİK-MAGAZİN
Zaptallaşmak: Neyi, neden seyrettiğini bilmeden, bir programda iki saniye bile durmadan saatlerce bir kanaldan ötekine geçtikten sonra, beynin isyan edip vitesi kendiliğinden boşa alması. Bu arada, elinizde kumanda, bardak veya sigarayla uyuyakalmanız. Bir günde on saat çalışan kişilerin sık yaşadığı bir ev hâli.

MEDYA-YAYIN
Dilozor: Dildeki gelişmelere ayak uyduramadığı için hâlâ Nuh Nebi’den kalma kelimelerle konuşup yazan kimse. En favori sözcükleri; binaenaleyh, zira, hâletiruhiye, filhakika, reisicumhur vb. 

İSTANBUL
Canavaroluşçuluk: İnsan hatasının, yetersizliğinin ve tembelliğinin neden olduğu kötü durumları, uydurulan sembolik canavarlara atfederek özeleştiri yapmaktan, değişmekten ve bireysel gelişimden yırtmayı amaçlayan Şark felsefesi ve düşüncesi.

DEVLET-İ ÂLÎ İLE İLİŞKİLER-SİYASET
Irktica: Irk kökenli gericilik.

EKONOMİ
Donfeksiyon: İç çamaşırı üzerine uzmanlaşmış hazır giyim sektörü.

AVRUPA VE DÜNYA İLİŞKİLERİ
Kıroselleşme: Görgüsüzlüğün, hödüklüğün tüm dünyaya yayılması, globalleşmesi.

İNSAF KAYNAKLARI VE KARİYER
Riskjokey: Geleceğin mesleklerinden; risk analisti.

OFİS ÇALIŞMALARI VE OFİSTİKE DURUMLAR
Geyik fırtınası: Ofis insanlarının bir odaya tıkılıp saatler boyunca akıllarına gelen her şeyi konuştukları, hazırlık yapılmadan gelindiği için de hiçbir sonuç veya karar alınamadan biten, litrelerce çay ve kahvenin tüketildiği plansız, programsız toplantılar. İş hayatının %60’ını oluşturan akla ziyan seanslar.

OFİS TİPLERİ
Aile şirreti: Amerika’da dandik bir paralı üniversite bitirdikten sonra yurda dönüp, aile şirketinde üst düzey pozisyona geçen patronun şımarık ve huysuz kızı. Küçük hanım kimseyi takmaz. Yıllarca çalışıp kendilerini kanıtlamış yöneticileri azarlar. Ofiste terör estirir.

İNTERNET Mİ, İNTERDERT Mİ?
D-mail: Dallama mail: “Neyi, kime ve neden yazıyorum?” diye düşünmeden “Bu konu mesajı gönderdiğim herkesi ilgilendiriyor mu?” sorusunu sormadan aklına gelen her şeyi, herkese gönderen kafasız insanlardan gelen mesaj. 

İNSAN HALLERİ
Dekılte: Görgüsüz, kıro erkeğin ipek gömleğinin önünü derin açarak sergilediği kıllı ve altın kolyeli göğsü. Nedense bazı kadınlar erkekte kıllı göğsü seksi bulurlar.

İNCE İŞLER: TÖ BE OR NOT TÖ BE...
Tö be or not tö be…: Uzun yıllar yasadışı faaliyetlerle uğraşan kulağı kesik şahsın hapisten çıktıktan sonra, aynı pis işlere bulaşmakla sakin ve namuslu bir hayat yaşamak arasında yapması gereken zor seçim.

OKUL
Tembesil: Çok zeki olmamasının dezavantajını çok çalışarak kapatacağına, bütün gün yan gelip yatan tembel ve akılsız öğrenci, kimse.

SPOR
Sembolig: Kimin şampiyon olacağına veya kimlerin küme düşeceğine karanlık güçlerin karar verdiği, şikenin kol gezdiği, bahis mafyasının sonuçları belirlediği, bu yüzden de maçlardaki mücadelenin, rekabetin göstermelik olmaktan öteye gidemediği futbol ligi.

TRAFİK-ARAÇLAR
Binek Şaban: Trafikte tehlikeli manevralar yapan, yarım akıllı otomobil sürücüsü.

OTURİZM
Oturizm: Modern insanın oturduğu yerden kalkmadan seyahat etmesi. Bu profile sahip gezgin, yani “Oturist” eğer isterse -havalimanı ve otel dışında- ziyaret ettiği ülkenin topraklarına ayak basmadan ve klimalı, tuvaletli, yemek servisi yapabilen tur otobüsünden hiç inmeden bütün dünyayı gezebilir.

 


Ortalama Değerlendirme » puan
  •  *

Etiketler: KelimenüBilgi İyilikGelişimElma Yayınevi

Yazarın Diğer Kitapları

Kategorinin Diğer Kitapları

Çok Satan Kitaplar

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır