Ve Birden Mucit Ortaya Çıkıverdi

Yazar
Genrich Altshuller

240 sayfa

19.00 TL 14.25 TL


Adet:
 

Ve Birden Mucit Ortaya Çıkıverdi

Yaratıcı Problem Çözme Teorisi

Bu kitabı yazmaktaki tek amacım, teknik problemleri çözme sürecinin çok önemli, heyecan verici ve herkes tarafından başarılabilecek bir uğraş olduğunu göstermektir.

 

Genrich Altshuller

 

 

Tüm dünyada ve özellikle Türkiye’de, insanları belirli kalıplarla sınırlayan eğitim sistemleri yüzünden yaratıcılık yeteneği gün geçtikçe azalıyor. Yaratıcı fikir geliştirebilmek için bilgiye de ihtiyaç duyulur. Beyinde depoladığımız bilgi seviyesi arttıkça, ne yazık ki, fikirler daha fazla tutsak edilir ve yaratıcılık seviyesi azalmaya başlar. Bu seviye, ilk öğrenimle birlikte hızla yükselirken üniversite eğitimiyle birlikte gerilemeye başlar ve bir müddet sonra en alt seviyelere geri dönülür. İşte Yaratıcı Problem Çözme Teorisi’nin (TRIZ) ana amacı birtakım teknikleri ve bilgileri kullanarak bu yaratıcılık seviyesini ilerleyen yaşlarda dahi yeniden üst seviyelere doğru taşımaktır.

 

TRIZ’in [Teoriya Resheniya Izobretatelskikh Zadatch - The Theory of Inventive Problem Solving (TIPS) - Yaratıcı Problem Çözme Teorisi] gelişim süreci 1946 yılında Genrich Altshuller’in çalışmalarıyla başlamıştır. Teknik sistemler hep aynı evrim aşamalarından geçtiğinden bu alanda yaşanan gelişmeleri öngörmenin mümkün olduğunu belirten yazar, yaratıcılık becerisinin bireyin eğitim yoluyla kazanabileceği bir yetenek olduğunu vurguluyor. O günden bu yana, TRIZ kapsamında uygulanan yöntemlerin başlangıçta zor gibi görünen binlerce teknik problemin çözümünde ne kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 

300’den fazla okula yayılmış olan bu sistem, eski Sovyetler Birliği, Finlandiya, İngiltere, Macaristan gibi pek çok ülkede, her yaştan çok sayıda insana öğretilmiş durumdadır. Amerika’daki bazı üniversitelerde de ders olarak okutulan TRIZ, pek çok şirket tarafından kullanılıyor.


Ortalama Değerlendirme » puan
  •  *

YAZAR
Genrich Altshuller

SAYFA SAYISI
240 sayfa

KİTAP BARKOD
9789756093368

EBAT
13,5*21

RENK
Tek Renkli

KAĞIT
Avrupa Okuma Kağıdı


Etiketler: Ve Birden Mucit Ortaya ÇıkıverdiBilgi İyilikGelişimElma Yayınevi

Yazarın Diğer Kitapları

Kategorinin Diğer Kitapları

Çok Satan Kitaplar

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır