Pelerinsiz Yazarlar » Akın Alıcı » Akın Alıcı’dan İletişim Üzerine Farklı Bir Yazı

resimKonu
 

Yaşamda çalışmak, ilerlemek, yükselmek, para kazanmak önemli ancak kendine, ailene, sevdiklerine, dostlarına zaman ayırmayı bil.

En yüksek mevkileri, kabarık banka cüzdanlarını elde edebilirsin belki, fakat içinde oluşan o kocaman boşluğu dolduramazsın.

Her şeyi elde etmek için hayatını vermiş kişiler, “Geriye dönüp baktığımda çocuklarımın büyüdüğünü göremedim,” derler. Ve bunu öyle içten söylerler ki terazinin bir kefesinin bomboş kaldığını çok iyi anlarsın.

 

Yaşamda herkesin farklı bir süreçten geçtiğini bil. Onlara karşı hoşgörülü ol. Sana yapılanları kişisel alma. Biraz dikkat edersen o kişi herkese karşı öyle. Ona da yardımcı olmak için bir adım at.

Başkalarının zayıf yönlerini dile getirerek güçleneceğini sanma. Asla dedikodu yapma. Sana laf taşıyanların kendi duygularını, bakış açılarını da ekleyebileceğini aklından çıkarma. Vaktinin bol olduğunu düşünüyorsan o sözlerin gerçekliğini araştır ancak lafın peşine düşmenin sana bir şey kazandırmayacağını da unutma.

Eğer biri hakkında dedikoduyu sürdürürsen ve kötü düşünürsen onunla karşılaştığında, sözlerin doğru olsa da kalbin eğridir, bunu ona söyler, sakın aklından çıkarma.

İnsanları dinle. Dinle ki hikâyelerini sana anlatsınlar. Dinlemek zordur fakat iyi bir dinleyiciysen anlatan seni bir daha asla unutmaz.

Birini yerden tutup kaldırmanın sana iyi geleceğini bil. Ancak sen de zorlu dönemeçlerde tökezlediğinde birinin kolundan tutmasına izin ver, gurur yapma.

Kavga etme. Asıl güç birinin ağzını burnunu kırmak değil, kırılan bir kalbin yaralarını sarmaktır.

Düşüncelerini, ruhunu özgür bırak. Bırak uçsuz bucaksız evrende dolaşsınlar. Aynı zamanda köklerini de öyle derinlere sal ki ayağın yere sağlam bassın. Böylece dünyayı ve kendini daha iyi anlarsın.

Akın ALICI/ Ağustos 2013

Yorumlar

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır